Kultura w Poznaniu

Muzyka

Dyskretny urok PRL-u

Polska muzyka z czasów PRL-u dla każdego oznacza coś innego. Jedni kojarzą ją głównie z punkowymi hymnami z festiwalu w Jarocinie, inni z rockowych hitów Perfectu, a jeszcze inni z przebojami z lat 60. i 70. I choć od ich powstania minęło już kilka ładnych dekad, to niewiele straciły ze swojej świeżości i energii. Przekonać się o tym będzie można podczas koncertu Poznańskiego Chóru Projektowego, który w towarzystwie wybitnych muzyków zagra koncert The Best of PRL w Auli Artis.

OPERA POD IGŁĄ. Nadzieja wbrew rzeczywistości

Twórczość Josepha Conrada znamy ze szkoły po lekturze Jądra ciemności lub Lorda Jima. Gdyby sięgnąć w nią głębiej, dotrze się do zbioru Tajfun i inne opowiadania. Z niego pochodzi opowiadanie Jutro, które stało się kanwą głośnej opery Tadeusza Bairda.

Zawsze był jak kot

Solo czy w duecie, z całym zespołem albo w kwartecie - bez względu na to, w jakiej konfiguracji występuje Stanisław Soyka, zawsze możemy być pewni, że ten koncert będzie udany. Bo niewątpliwie jest jednym z tych artystów, którzy naprawdę potrafią śpiewać i grać o uczuciach - i to nie tylko o miłości. Tym razem wystąpi w składzie, którego jednym z członków jest jego syn - Kuba. Cieszmy się, że w Poznaniu możemy gościć go tak często!

Nie tylko dla rockowych dinozaurów

Jedną z twarzy legendarnego King Crimson jest skrzypek i multiinstrumentalista David Cross, który wraz ze swoją grupą zagra w CK Zamek zawartość Larks' Tongues in Aspic (1973) - płyty "Karmazynowego Króla", która odegrała dużą rolę w rozwoju zespołu. Nie zabraknie też kilku utworów z najnowszego, wydanego w ubiegłym roku albumu Crossa pt. Ice Blue, Silver Sky (2023).

Władca innego wymiaru

Max Cooper - mistrz eksperymentalnej elektroniki i człowiek, który przeniósł techno i house dosłownie w czwarty wymiar - zawita do Poznania, by zagrać koncert, na którym zaprezentuje swoje najnowsze dzieła. Jednak nie będzie to zwyczajny set, ale prawdziwe show typu 3D/AV, podczas którego granice między sztuką, muzyką, filmem i technologią po prostu się zatrą. Do tej innej rzeczywistości przeniesiemy się w Tamie.

Karnawał fusion

Niewielu współczesnych muzyków połączyło ducha jazzu i rocka tak dobrze, jak robi to Scott Henderson. Ten amerykański gitarzysta konsekwentnie tworzy niemal doskonałe płyty - pełne harmonicznego wyrafinowania, energetyki i pięknych, zapadających w pamięć brzmień. Już niebawem wystąpi w klubie Blue Note ze swoją najnowszą, dopiero co wydaną płytą Karnevel!.

Wszystko jest takie, jakie być powinno

Dla wielu z nas Radiohead to królowie rockowego smutku. Mistrzowie, których się nie tyka, a tym bardziej nie przerabia. A jednak wykonawców i zespołów zafascynowanych ich kultowym OK Computer (1997) czy kolejnymi eksperymentami Thoma Yorke'a, chcących zmierzyć się z repertuarem Brytyjczyków, nie ubywa. Wśród nich znajduje się Bartek Wąsik, który w ramach swojego Daydreamer (2022) postanowił przenieść kompozycje zespołu na język fortepianu. I można się z tego wyłącznie cieszyć.

Tak brzmi intymność

Monika Borzym, znana polska wokalistka jazzowo-soulowa, zaprasza na nostalgiczną podróż w czasie w ramach swojego projektu Kołysanki dla dorosłych. To zbiór standardów jazzowych, w zmysłowych i oszczędnych formach, mających ukoić nasze zmysły i zachęcić do głębokiego, wartościowego relaksu. Wspierana przez trio wybitnych muzyków: Krzysztofa Dysa na fortepianie, Michała Bryndala na perkusji oraz Maxa Muchę na kontrabasie, 17 lutego wystąpi w klubie Blue Note.

Smoki, elfy, czarownice

"Bo baśnie i klechdy rodzą się tam, gdzie na skraju lasu człowiek porzuca rzeczywistość i podąża za głosem przygody" - głosi zapowiedź poznańskiej edycji The Fairy Folk Tour 2024, w ramach której w Klubie pod Minogą wystąpią trzy zespoły: legendarna w niektórych kręgach Cronica, krasnoludzka Dvarga oraz baśniowa Zdrawica. Jeśli w metalu brakuje Wam fantazji, a zwłaszcza magii i tajemnic, to tej imprezy nie możecie przegapić.

Tak, poproszę!

Z jednej strony - Fryderyk i jego nokturny, Johann Sebastian i Carl Philip Emmanuel oraz Wolfgang Amadeus i ich koncerty, z drugiej - Profesjonalizm i Paristetris, z trzeciej - muzyka filmowa, z czwartej - Jazz Band, z piątej... Z piątej zaś to, co wydarzyło się w minioną sobotę w klubie Blue Note.

Nowe szaty króla

W świecie elektroniki Oliver Heldens wyróżnia się dzięki swojej muzycznej zręczności. Rozpoczynając karierę w bardzo młodym wieku, szybko przeszedł od początkującego do roli innowatora. Nie tylko nadążał za muzycznymi trendami, ale również aktywnie je kształtował. Pod aliasem HI-LO podjął kolejny odważny krok, wychodząc poza granice mainstreamowej elektroniki, zapraszając nas w głąb mrocznego i intensywnego techno, które niebawem z całą mocą zabrzmi w Tamie.

Uśmiech z puszczeniem oka

Jakiś czas temu, po jubileuszowym koncercie jednej z gwiazd polskiego rocka, ustawiłem się w kolejce po autograf.  I wykorzystując okazję, zapytałem ją też o źródło niespożytej scenicznej energii. Odpowiedź - "z muzyki" zaskoczyła mnie, choć tak naprawdę była logiczna...

KWADRATURA PŁYTY. Z długim terminem przydatności

Muzyka nie podlega kaprysom kalendarza. Nie ma więc wielkiego znaczenia czy płyty, o których tu mowa zostały nagrane lub wydane w 2023 roku. Ważne, że i dziś opowiadają ważne historie: europejskie peregrynacje, czyli Eurodyki Krystyny Stańko, fortepianowe miniatury autorstwa Bartłomieja Olesia, uduchowione, wyrafinowane dialogi Piotra Damasiewicza i Dominika Wani czy liryczne piosenki Jakuba Paluszkiewicza.

Smak ognia

Nie ma wątpliwości, że kultura muzyczna Ameryki Łacińskiej to jedna z największych pasji Marcina Maseckiego. Ten wszechstronny pianista i wokalista, zwykle rzucający się w wiry jazzu, muzyki poważnej i filmowej, nie miał w swojej karierze jeszcze takiego momentu, w którym można by powiedzieć, że zawiódł. Jego nowy album Boleros y Más (2023) również nie rozczarowuje, dając nam krzepiący serce zestaw wysmakowanych boler, walców i tang.

Z powrotem w Poznaniu

Halina Frąckowiak zagra w lutym koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej. Rzadka to i szczególna okazja na spotkanie z twórczością związanej przed laty z Poznaniem, znakomitej piosenkarki.

To będzie bal nad bale!

Wokalista, tekściarz, kompozytor, producent i reżyser teledysków. Człowiek-orkiestra, a nawet człowiek-korowód. Bo w jego wykonaniu "pop alternatywny" nabiera zupełnie nowego, prawdziwie kolorowego znaczenia. Jeśli muzyka może symbolizować radość, to z pewnością jest nią muzyka Ralpha Kamińskiego, który zaprasza na pięć specjalnych koncertów pod wspólnym hasłem - "To jest bal nad bale". Jeden z nich odbędzie się w poznańskiej Sali Ziemi na MTP.

Mistrz gatunkowych przekroczeń

Tom Skinner to niestrudzony podróżnik - artysta nie znający granic ani umiaru w eksploracji muzycznych światów. Wędruje od jazzu przez rock aż do elektroniki, zawsze celując przy tym w odważną i wymagającą awangardę. Jako ceniony perkusista, kompozytor i producent, od dwudziestu lat zaskakuje i nie daje się zaszufladkować. Najnowszym tego dowodem jest jego ostatnia solowa płyta Voices Of Bishara (2022), z której zawartością będzie można zapoznać się w klubie Blue Note.

Niebieski duch big-bandu

- Ta muzyka jest potrzebna - mówi o nowym poznańskim big-bandzie jego kierownik artystyczny, gitarzysta, aranżer, kompozytor i dyrygent - Piotr Scholz. Blue Jazz Orchestra to jedyna w Polsce profesjonalna orkiestra jazzowa działająca przy klubie muzycznym.

By spełniać marzenia

- Działamy prężnie, choć warunki, w jakich pracujemy, pozostawiają wiele do życzenia. Wciąż jesteśmy filharmonią bez własnej siedziby. Funkcjonujemy mimo tych niedogodności, ciesząc się stale rosnącym zainteresowaniem słuchaczy - mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej o trwającym sezonie i zaplanowanych dla publiczności niespodziankach.

Wołanie spod ziemi

Underground niejedno ma imię. Dla jednych to przede wszystkim artyści z rapowego podziemia, dla innych różnorodni eksperymentatorzy muzyki elektronicznej, a dla jeszcze innych przede wszystkim niezależne metalowe zespoły. To właśnie tym ostatnim polecamy wizytę w poznańskim Klubie pod Minogą, gdzie w ramach "XXX Lat Sceny Underground" wystąpią cztery hordy znane większości sympatyków death- i black metalu z głębin - Pandemonium, Sacrivursum, Kingdom i UKĆ.

1 3 Strona 4 5 6 7