Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Czas Pyrkonu

Dlaczego czerwcowy Pyrkon zapowiadamy na początku maja? Najprostsza odpowiedź brzmi: w fantastyce czas jest pojęciem względnym, nie stanowi przeszkody i da się nad nim zapanować. To oczywiście nie jedyne wyjaśnienie.

Trzy osoby przebrane w postaci ze świata anime i fantasy siedzą przy stole i grają w planszówkę. W środku siedzi postać w czarnej sukience i wielkim czarnym kapeluszu wiedźmy na głowie. - grafika artykułu
fot. Maja Kasztelan/materiały prasowe Pyrkonu

Komu nie wystarcza argument z gatunku fantastyki, przypominamy, że żmudne przygotowania do każdego kolejnego Pyrkonu zaczynają się zaraz po zakończeniu poprzedniego. Ostatnimi laty odnoszę wrażenie, że jest to właściwie impreza ciągła z kulminacyjnymi trzema dniami na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest wreszcie argument pragmatyczny, rzec by można "poznański" - do 13 maja można załapać się na niższe ceny biletów.

Zapowiedzieć program Pyrkonu, mając do dyspozycji kilka tysięcy znaków tekstu (ze spacjami), to zadanie, któremu nie podołałyby połączone siły Avengersów i X-Menów wsparte Drużyną Pierścienia i armią rycerzy Jedi. Plik PDF z programem tegorocznego festiwalu to 132 strony gęsto zapisanej tabeli. Wybaczcie zatem, że dokonując subiektywnego wyboru, przestawię jedynie kilka obiektów kosmicznych z nieskończonego wszechświata Pyrkonu.

W Strefie Filmowo-Serialowej organizatorzy przyzwyczaili nas do obecności aktorów z Hollywood. W tym roku do Poznania zawita Bruce Boxleitner znany m.in. z roli kapitana Johna J. Sheridana w serialu Babilon 5 oraz z filmu Tron z 1982 roku i udziału w kontynuacji tej produkcji Tron: Dziedzictwo w 2010 roku. Ten z początku lat 80. XX wieku obecnie uważany jest za jeden z kamieni milowych w rozwoju kina fantastycznonaukowego. Boxleitner jest nie tylko aktorem, ale także producentem filmowym, zajmuje się dubbingiem i pisze książki science fiction. Osoby nieśledzące kina fantastycznego, mogą również pamiętać aktora z emitowanego w Polsce w latach 80. westernowego serialu Jak zdobywano Dziki Zachód.

Do brzegów Pyrkonu zawiną też łodzie Wikingów. Nie będzie Ragnara Lodbroka, ale obecnością zaszczyci nas jego filmowy brat Rollo, czyli Clive Standen. Brytyjski aktor wystąpił w pięciu z sześciu sezonów niezwykle popularnego na całym świecie serialu. Prywatnie Standen także jest miłośnikiem fantastyki, zwłaszcza sag nordyckich, opisujących mityczny Ragnarok. Lucy Martin w Wikingach wystąpiła, co prawda tylko w ostatnim sezonie, ale grana przez nią postać Ingrid, żony zarówno Björna Lothbroka, jak i Haralda Pięknowłosego, jest mocno zagłębiona w magii i tajemniczości oraz ma istotne znaczenie w finale serialu. Grana przez Martin wiedźma Ingrid jest chyba z serialowych postaci Wikingów najbliższa fantastyce, obok mrocznego Jasnowidza (w polskim tłumaczeniu nazywanego nie wiedzieć czemu Wieszczem).

Na Pyrkonie pojawi się też australijska aktorka Miranda Otto. Szersza publiczność zapamiętała ją z pewnością jako księżniczkę Rohanu Éowyn, która w zwieńczeniu trylogii Władcy Pierścieni stanęła oko w oko ze straszliwym Nazgulem. W Poznaniu Otto opowie o swoich doświadczeniach z ekranizacji powieści Tolkiena i innych produkcji.

Nie ma Pyrkonu bez książek i spotkań z autorami. Wśród nadmiarze urodzaju tegorocznych gości Strefy Literackiej wskazać trzeba koniecznie Michała Gołkowskiego, który od debiutu w 2013 roku wydał 27 książek osadzonych w 7 różnych uniwersach. Radek Rak aż tylu książek jeszcze nie wydał, ale za to zdobył sporo nagród i wyróżnień, w tym najważniejsze: Nagrodę Literacką Nike i Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tym, którzy czas spędzają głównie w social mediach, Jaga Moder kojarzy się przede wszystkim z Legendystką opowiadającą o przeróżnych mitach, zwyczajach, wierzeniach i legendach. Na Pyrkonie jej opowieści będzie można posłuchać na żywo, a dodatkowo premierę będzie miała jej najnowsza książka Sądny Dzień. Ponoć Legendystkę widuje się nocami na łódzkich osiedlach polującą z kataną na mantikory. Ponieważ Pyrkon przez trzy dni nie zasypia, może i w Poznaniu Jaga wybierze się na łowy.

Z twórców zagranicznych warto wybrać się na spotkanie z norweską pisarką Siri Pettersen, autorką niesamowitej trylogii Krucze Pierścienie. Zdaniem niektórych recenzentów, fabuła osadzona w klimacie staronordyckich mitów, w różnych uniwersach, jest dla skandynawskiej literatury fantasy tym, czym dla kryminału stały się książki Larssona, Nesbo, czy Läckberg. Krucze pierścienie zostały przetłumaczone na języki: szwedzki, fiński, duński, włoski, brazylijski, portugalski, estoński, czeski i - oczywiście - polski. Prawa do ekranizacji serii zakupiła norweska wytwórnia filmowa, niewykluczone więc, że w przyszłości będziemy mogli obejrzeć losy bohaterów trylogii na dużym ekranie.

Tasha Suri to z kolei pisarka urodzona się w Londynie w rodzinie pochodzenia bengalskiego. Korzenie kulturowe odegrały istotną rolę w kształtowaniu jej tożsamości i wpłynęły na tworzenie fabuł i postaci w jej dziełach. Jej debiutancka powieść Cesarstwo Piasku została uznana przez magazyn "TIME" za jedną ze 100 najlepszych książek fantasy wszech czasów. Uznanie czytelników i krytyków zyskała dzięki serii Kronikom Ambhy, której pierwszą częścią jest Imperium Piasku - książka łącząca elementy fantasy, mitologii i kultury hinduskiej. Kontynuacją tej serii jest Królestwo Popiołów.

Dla wielu uczestników festiwalu najważniejszym punktem jest odbywająca się zawsze w sobotę w Sali Ziemi - Maskarada, cosplayowy konkurs na najwyższym poziomie w oszałamiającej oprawie.  Nagrodzone osoby otrzymają tytuł "Cosplayowej reprezentacji Polski" i na koszt organizatora oraz z jego wsparciem pojadą reprezentować kraj podczas finałów Extreme Cosplay Gathering w Paryżu. Żeby wziąć udział w Maskaradzie, do 2.06, do g. 23.59 należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Pyrkonu. Cosplayerzy biorący udział w konkursie powinni być pełnoletni i zaprezentować na scenie własnoręcznie zrobiony kostium postaci ze świata fantstyki, jak najbardziej podobny do wybranego kadru z filmu, komiksu, gry czy książkowej ilustracji. Rozgrzewką przed Maskaradą będzie piątkowy Konkurs na Projekt Własny. To okazja szczególnie dla osób, które dopiero odkrywają tajniki tworzenia kostiumów. W odróżnieniu od Maskarady, w tej rywalizacji uczestnicy nie muszą mieć ukończonych 18 lat.

Poza szerzej opisanymi punktami programu uczestnicy znajdą jak zawsze obwitą ofertę stref tematycznych: gamingową, komiksową, RPG, inicjatyw fanowskich, gier planszowych. Swoje strefy znajdą fani: Gwiezdnych Wojen, mangi i anime, klocków lego. Nie zabraknie strefy dziecięcej, bo Pyrkon stał się festiwalem "dziedziczonym" z pokolenia na pokolenie. Ci, którzy na Pyrkonie pojawili się 20 lat temu jako nastolatkowie, dziś przychodzą ze swoimi dziećmi. Obowiązkowo w plenerach targowych działać będzie scena koncertowa, na której wystąpią zespoły z różnych nurtów muzycznych m.in.: Nocny Kochanek, Laboratorium Pieśni, MindaRyn, Svita, Ryczące Dwudziestki, Her Own World.

Pyrkon to także akcje ważne społecznie. Od 2010 roku na festiwalu można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w ramach akcji "Krewni Pyrkonu". Do tej pory zebrano ponad 900 litrów krwi. Pamiętajcie, że jest ona bardzo potrzebna nie tylko wampirom. Troszcząc się również o inne stworzenia niż jedynie ludzki gatunek, Pyrkon nawiązał współpracę z Fundacją Pomocy Zwierzętom Kłębek, działającą na rzecz bezdomnych kotów zamieszkujących zakamarki Poznania. Kłębkowo-pyrkonowe stoisko znajdziecie w hali 5a, a tam m.in. mnóstwo ręcznie robionych fantów o kociej tematyce oraz małą skarbonkę, do której możecie wrzucić "piątaka dla zwierzaka".

Pyrkon to wreszcie wiele spontanicznych zabaw i pomysłów kreowanych przez uczestników. Niektóre z nich zadomowiły się już na dobre w nieoficjalnym pyrkonowym repertuarze, a najlepszym przykładem jest Kult Ananasa. Przy odrobinie szczęścia możecie natknąć się na pochód jego wyznawców , skandujących radośnie "Ananas kocha was!",. Możecie śmiało przyłączyć się do pochodu, gdyż jest to grupa wyznaniowa bardzo otwarta. Może jedynie nie przyznawajcie się Ananasianom, że jadacie pizzę hawajską.

Jeśli w maju zapowiadamy czerwcowy Pyrkon, to o czym napiszemy w czerwcu? Porozmawiamy z poznańskim autorem, który być może pojawi się na Pyrkonie ze swoją książką. Tyle na razie możemy zdradzić.

Mateusz Malinowski

  • Festiwal Fantastyki Pyrkon
  • 14-16.06
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • bilety: 99-279 zł

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024